Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
„Sme s Vami.“
Hledat

Zaujímajú nás Vaše názory

Rychlost.cz - poptávka připojení

Komentáře

Strana:. . .4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
[671]laciVloženo 04.07.2013 18:23
Prosim vas, nebavte sa s Petrom. On sa tusim prebudil pred par dnami zo zimneho spanku . Jeho neinformovanost je zarazajuca. Stacilo by si prehrat par videi a nekladol by nezmyselne otazky okolo 11 otazok. .Este, ze sa nasi biskupi poistili spovednym tajomstvom,takze im nikto nemoze dokazat,co narozpravali na otca Bezaka pred Baxantom,mozno aj ohovarali atd.,ale Boh to vie (konstatovanie). Preto to mlcanie?
[672]Peter PVloženo 04.07.2013 19:37
[659][662] - no mohli sme si všetci, čo sme mali záujem, vypočuť verejný príhovor otca Bezáka k Božej matke, kde dáva do paralely udalosti v rodine Márie s udalostami v rodine vlastnej, prípadne s našimi rodinami. Spojenie PRVOTNÁ cirkev povedané nebolo a to v žiadnom tvare.

Povedané bolo "Ty, ktora si vytvorila prve spolocenstvo lasky s Kristom, s Jezisom, so svojim synom... prva cirkev.. vy dvaja. Na samom pociatku... to najuzasnejsie spojenie, akym sa len zena moze spojit s Bohom, ked sa v Tvojom vlastnom zivote, v tvojom lone rodi Bozi syn.
Vtedy zacina vlastne naozaj to Bozie dielo, Kristova cirkev - len Ty a Tvoj syn.

Všimnite si, prosím - LEN TY A TVOJ SYN.

O niečo neskôr: "...spolocenstvo lasky. Ake ine sa aj moze tvorit pri Jezisovi - Ty, Tvoj syn, Jozef. Najprv taka mala cirkev."
Všimnite si, prosím: TY, TVOJ SYN, JOZEF.

Slovo cirkev teda použiva vo význame "rodina - spoločenstvo lásky".
Zároveň si odporuje, pretože hovorí:
A) Ty, ktora si vytvorila prve spolocenstvo lasky s Kristom
B) (po spojení s Bohom) Vtedy zacina vlastne naozaj to Bozie dielo, Kristova cirkev - len Ty a Tvoj syn.

V bode A hovorí, Že prve spoločenstvo lásky - prvu cirkev - vytvorila Mária.
V bode B hovorí nie o Máriinej cirkvi, ale o Kristovej cirkvi, ovšem v tom istom zložení.
Tú ale založil Ježiš slovami ".. a na tejto skale POSTAVIM SVOJU Cirkev..." o cca 33 rokov neskôr. To neznamená "postavil som svoju Cirkev"

Teda biskup hovorí o troch cirkvách:
1. O prvej cirkvi v zložení Nária a syn, ktorá je cirkvou Máriinou.
2. O prvej cirkvi v zložení Mária a syn, ktorá je cirkev Kristovou.
3. O prvej cirkvi v zložení Mária, syn, Jozef, kde zakladateľa nešpecifikuje. (slovo "najprv" vo vete "najprv taka mala cirkev" uvažujem vo význame "prvá")
O RKC ako o prvotnej, alebo prvej cirkvi ani slovo.

Rečnícka otázka: Ktorá verzia teda platí? Čitajte ďalej:

Ja, ani nikto z vás nie je členom Máriinej cirkvi.
(Zaujimavost - Biskup Bezak na otazku v nejakom rozhovore, či je Ježiš katolík odpovedal, že nie je.
Ak teda otazka otazke treba rozumiet tak, že znie: "Je Ježiš členom RKC?", tak je odpoveď biskupa presná,, pretože RCK je mystické telo Kristovo. Otázka je vo svojej podstate nezmyselná, pretože je to tak, ako by ste sa opýtali:
Je Peter P Petrom P?
Bezakova ale v odpovedi nehovori, ze nezalezi na tom, akej cirkvi sme clemni. Ani nehovori, ze Kristus je clenom nejakej inej cirkvi, pripadne vsetkych cikrví)

Čo hovorí o "spoločenstve lasky" katechizmus:
533: Skrytý život v Nazarete umožňuje každému človekovi, aby sa spojil s Ježišom na najvšednejších cestách života:
„Nazaretský dom je škola, v ktorej začíname poznávať Kristov život: je to škola evanjelia… Učí nás predovšetkým mlčaniu.(2717) Kiež by v nás ožila hlboká úcta k mlčaniu, k tomuto obdivuhodnému a nevyhnutne potrebnému postoju ducha… Okrem toho tu vidíme pravý spôsob rodinného života. Nech nám Nazaret pripomína, čo je rodina, jej spoločenstvo lásky,(2204) jej vážna a žiarivá krása, jej posvätná a nedotknuteľná osobitosť… A napokon tu poznávame školu práce. Ó nazaretský domov..."

Takže opať - spoločenstvo lásky v rodinnom zmysle, tak, ako to hovorí biskup vo všetkých troch verziách.

Čo hovorí o Cirkvi vo vyzname RKC katechizmus:
752 V kresťanskej terminológii výraz „Cirkev“(1140) označuje liturgické zhromaždenie, ale aj miestne spoločenstvo (832, 830) alebo celé všeobecné spoločenstvo veriacich. Tieto tri významy v skutočnosti nemožno od seba oddeľovať. „Cirkev“ je ľud, ktorý Boh zhromažďuje po celom svete. Jestvuje v miestnych spoločenstvách a uskutočňuje sa ako liturgické, najmä eucharistické zhromaždenie. Žije z Kristovho slova a tela, a tak sa aj sama stáva Kristovým telom.

760 „Svet bol stvorený kvôli Cirkvi,“ hovorili kresťania prvých čias. Boh stvoril svet kvôli účasti na svojom božskom živote. Táto účasť či spoločenstvo sa uskutočňuje „zhromažďovaním“ ľudí v Kristovi(294) a toto „zhromažďovanie“ je Cirkev. Cirkev je cieľom všetkých ve
[673]Peter PVloženo 04.07.2013 19:43
[659][662] 2. DIEL
760 „Svet bol stvorený kvôli Cirkvi,“ hovorili kresťania prvých čias. Boh stvoril svet kvôli účasti na svojom božskom živote. Táto účasť či spoločenstvo sa uskutočňuje „zhromažďovaním“ ľudí v Kristovi(294) a toto „zhromažďovanie“ je Cirkev. Cirkev je cieľom všetkých vecí. Aj bolestné udalosti, ako pád anjelov a hriech človeka, dopustil Boh iba ako príležitosť a prostriedok,(309) aby rozvinul celú silu svojho ramena a plnú mieru lásky, ktorú chcel dať svetu: „Ako totiž jeho [Božia] vôľa je dielom a toto [dielo] sa volá svet, tak aj jeho zámer je spása ľudí a tento [zámer] bol nazvaný Cirkev.“

797 „Čím je náš duch, čiže naša duša,(813) pre naše údy, tým je Duch Svätý pre Kristove údy, pre Kristovo telo, ktorým je Cirkev.“ „Tomuto Kristovmu Duchu treba ako neviditeľnému princípu [základu] pripísať aj to, že sú všetky časti tela pospájané tak medzi sebou, ako aj so svojou vznešenou Hlavou, lebo on je celý v Hlave, celý v tele, celý v jednotlivých údoch.“ (586) Duch Svätý robí z Cirkvi „chrám živého Boha“ (2Kor 6,16).
„Cirkvi bol zverený tento Boží dar… a v ňom je uložené spoločenstvo s Kristom, t. j. Duch Svätý, závdavok neporušiteľnosti, posilnenie našej viery a rebrík na vystúpenie k Bohu… Lebo kde je Cirkev, tam je Boží Duch. A kde je Boží Duch, tam je Cirkev a všetka milosť.“

No, a teraz lacove výroky:
"bola este nejaka RKC okrem Kristovej?- ta PRVOTNA bola uz Jezis, Maria ,Jozef (prosim, opravte ma, ak sa mylim)"

Opravil som ho: "- no mylite sa. Cirkev v takomto zložení nikdy neexistovala :)"
Mohol som namiesto slova Cirkev pouzit skratku RKC, bolo by to dokonalé.


Závery:
a. Z príhovoru otca biskupa je evidentné, že nehovoril o RKC.
b. Z prihovoru otca biskupa je evidentne, že hovoril o PRVEJ cirkvi vo význame "spoločenstvo lásky", nie vo význame RKC.
c. Teda nie som v spore s biskupom Bezákom.
d. Uvedená homília biskupa Bezáka nerieši otázku zloŽenia PRVOTNEJ cirkvi, ani našu účasť v nej, takže je v debate irelevantná.

Takze, ako je myslene "Vyborne Physis.Ty si to dala.Vsetko je mozne,hlavne, ked niekto vselico nevie.Este horsie, ked nechape."
Ja ako katolik predsa nie som povinny poznat preslovy vsetkych biskupov Cirkvi. Vysmievate sa teda z toho, ze nieco neviem?
To ste sa mohli opytat hned. Ja totiz neviem s urcitostou takmer nic.
[674]laciVloženo 05.07.2013 00:10
No nie ze neviete, ale si vymyslate, ako sa Vam co hodi,a to potom komentujete. Nikdy nikto nepovedal, ani nepouzil, ze "Jezis nie je katolik".Pouzil aj o. Robert ..."Pan Boh nie je katolik"... Mimochodom, toto povedal aj papez Frantisek.
O Cirkvi,myslim si,sme rozumeli velmi dobre, co hovoril o. Robert a tiez nie davno Sv. otec.Nemuseli ste sa obtazovat tolkymi citaciami.
Debata s Vami nevedie nikam,radsej si pustim pesnicku "Svoj pokoj vam zanechavam... Prajem ho aj Vam.
reakce: [677]
[675]PhysisVloženo 05.07.2013 15:48
laci, ja už som tie príspevky ani nečítala ;)
[676]PhysisVloženo 05.07.2013 15:59
"KBS rozhodla, že materiálne zabezpečenie emeritného trnavského arcibiskupa Mons. Bezáka je dôležitou úlohou pre KBS v spolupráci s Trnavskou arcidiecézou. Je rozhodnuté, že toto materiálne zabezpečenie bude uskutočnené,“ povedal Zvolenský a dodal, že jeho konkrétna podoba sa bude riešiť s Bezákom v nasledujúcich dňoch.

no, to som zvedavá, čo takého vymyslia
[677]Peter PVloženo 05.07.2013 19:28
[674] Ste si istý, že Ježiš nie je Boh? Že Ježiš nie je Boh, ktorý sa prechádzal v záhrade s Adamom? Že Ježiš nie je ten, ktorý prikázal Mojžišovi, aby vyviedol jeho ľud z Egypta?ň

"Nikdy nikto nepovedal, ani nepouzil" - len pre informáciu, táto veta je klasický príklad, ako sa v debate neargumentuje.
Nedá sa totiž nijako dokázať a preto je nepravdivá už vo svojej podstate a tým aj fakticky.
Alebo inak - ste si istý, že ste počul VŠETKY výroky otca Bezáka? Alebo ešte inak - nechápete základné princípy výrokovej logiky.
[678]PhysisVloženo 05.07.2013 20:01
výborne, ďakujeme za príspevok

PS: ešte raz výborne, poďme sa baviť o výrokoch otca Bezáka, ktoré možno mohol povedať, keď ho nikto z nás nepočul.
[679]Peter PVloženo 05.07.2013 20:22
A načo by sme sa teraz bavili o výrokoch otca Bezáka, keď sa o nich nebavite celý rok?
[680]rybkaVloženo 05.07.2013 20:42
toto je pre Physis. mne to pripada, ako by ho este viac ponizili.to ako by sa rozhodli dat almuznu nejakemu chudakovi,mne je z toho velmi smutno a jemu?, musi byt hrozne. ako by ho chceli uplne zdeptat.a to mu nepreukazali ziadnu vinu. mohol by sa im vykaslat na zobracenku, ved o.Robert by si zarobil ine peniaze hocikde so svojimi schopnostami. tu ide o ine,o jeho povest, verejne ho ocistit. to ho tak nenavidia? milosrdenstvo a laska, ta je stale zavesena a pribita na krizi.
[681]rybkaVloženo 05.07.2013 20:45
neprajem si reakciu P, Ja Vladu a este neviem kto...
[682]PhysisVloženo 05.07.2013 21:32
rybka, mne to tiež príde ponižujúce, ale hádam to nerobia s tým úmyslom. len tu niekto asi nepochopil, že tu ide o niečo viac než je "materiálne zabezpečenie".
uvidíme, čo sa z toho vyvŕbi... nechápem, prečo im trvalo celý rok, kým dospeli k záveru, že materiálne zabezpečenie je "dôležitou úlohou", ani čo si pod tým predstavujú. končí sabatický rok, začína dôchodok?
[683]ReginaVloženo 05.07.2013 21:44
pred Vianocami niekto povedal,ked podobny diskuter kladol stale podobne otazky ako tu, ako idiotom,"podme radsej do jaskyne". (Timea).
Aj by som isla radsej hovorit s Bohom na pusty ostrov.Toho humusu je uz privela.Papez Frantisek vsak hovori, ze sa nemame dat znechutit,ist aj proti prudu,ked vidime, ake skody a nepravosti sa robia navokol.

"Posledným stupňom závisti je nenávisť."
"Dovolili mu roztiahnuť krídla, aby zistili, aké rozmery musí mať kietka."(Janovic)
[684]ReginaVloženo 05.07.2013 22:06
Mam dojem, ze rybka ma pravdu,stotoznuje sa s takym nazorom pri debate o probleme vela ludi.Este sa chcem opytat, odkial mas Barborka informaciu o o. Bublincovi? To by vyhrali Brusnani , pre Bystricu a Lumen by to bola velka strata. Tiez kazda Fatimska sobota s o. Bublincom na Starych Horach bola uzasna.Rozum mi z tohoto diania zastava. Vsetko ,co ludi privadza cez knazov, ktori miluju ludi a oni ich k Bohu sa nici.
Skoda!
[686]ReginaVloženo 06.07.2013 08:24
Dakujem, precitala som si to,zda sa, ze je to ok, chceli ist aj s o. Farkasom do pastoracie,Oni najlepsie vedia preco.Dufajme, ze o. Bublinec bude nadalej pokracovat v radiu Lumen v perfektnej relacii s o. Viglasom a Krajcikom. Budu chybat jeho homilie.Dajme sa prekvapit, ved Brusno je blizko pri BB.
[687]ReginaVloženo 06.07.2013 08:36
Idem pocuvat priamy prenos z Fatimskej soboty na Starych horach 10.30 hod na r. Lumen.
[688]PhysisVloženo 06.07.2013 14:52
"V kresťanskom živote, aj v živote Cirkvi, sú staré štruktúry, zostarnuté štruktúry: je potrebné obnoviť ich! Cirkev o to vždy dbala prostredníctvom dialógu s kultúrami... Vždy sa obnovovala podľa miesta, času a ľudí. Toto Cirkev vždy robila! Od počiatku: spomeňme si na prvý teologický spor, či je potrebné dodržiavať všetky židovské zvyky, ak sa niekto chce stať kresťanom, alebo nie? Nie! Povedali, že nie! Pohania môžu vstúpiť do Cirkvi prijatím krstu tak ako sú. Prvá obnova... Cirkev stále napredovala tak, že nechala Duchom Svätým obnovovať tieto štruktúry. Nebojme sa toho! Nebojme sa novosti evanjelia! Nebojme sa novosti, ktorú v nás spôsobuje Duch Svätý! Nebojme sa obnovy štruktúr.

Cirkev – pokračoval Svätý Otec – je slobodná, neustále je vedená dopredu Duchom Svätým. Evanjelium nás učí tomuto: slobode, aby sme vždy nachádzali novosť evanjelia v nás, v našich životoch, a tiež v štruktúrach. Pápež potom zdôraznil význam slobody pri voľbe nových nádob na túto novosť. Dodal, že kresťan je slobodným človekom, s tou slobodou, ktorú dáva Ježiš, „nie je otrokom zvykov, zabehnutých štruktúr“. Pripomenul aj to, že v deň Turíc bola s učeníkmi aj Panna Mária:

"A kde je matka, deti sú v bezpečí! Všetky! Prosme o milosť, aby sme sa nebáli novosti evanjelia, aby sme sa nebáli obnovy Duchom Svätým, aby sme sa nebáli zanechať zastarané štruktúry, ktoré nás zväzujú."
František
[690]ReginaVloženo 07.07.2013 08:32
nuz ,neviem ci by to mal urobit len ten co ich napisal, ale asi aj ten, kto ich akceptoval a nehodil do kosa... ,ked v opacnom pripade sa tak zrejme deje. takymto ludom nepomoze ani 40 dni sa postit.

Sv. otcovia to maju tazke,ked maju take ovce v stade a kurii..........
[691]marcelaVloženo 07.07.2013 08:56
ovce? (vlkov v ich ruchu)
[692]PhysisVloženo 07.07.2013 14:17
"Máme nájsť Pána, ktorý nás potešuje a ísť potešovať Pánov ľud. Toto je poslanie. Je zrejmé, že dnešný človek potrebuje slová, ale predovšetkým potrebuje, aby sme mu svedčili o milosrdenstve, Pánovej nežnosti, ktorá zohrieva srdce, ktorá prebúdza nádej, ktorá priťahuje k dobru. Radosť z prinášania Božej útechy!" František

túto filozofiu som už niekde počula... od toho, kto má biskupské heslo "Zahŕňaj nás milosrdenstvom"
[694]AlenaVloženo 09.07.2013 05:56
Hm... jeden človeka 40 udaní, ... zrejme to nebol Jožko Púčik z Pyripôču, keďže dosiahol spolu s ďalšími kamošmi odvolanie arcibiskupa Bezáka.
Veľmi-preveľmi zlý pocit mám nielen z celej KBS spolu s jej hovorcom, ale aj s pána kardinála Tomka.
Jedným slovkom sa nezastal mons. Bezáka, ale 18 000 pohľadníc, a kto ich platil, to mu nešlo do hlavy.
Predpokladám, že aj petícia s 15 000 podpismi u niektorých nebude mať „váhu“ tých 64 udaní.
Je to až na neuverenie, že sa nenašiel nikto s našich otcov biskupov, aby verejne povedal ako to bolo. Je to priam na zaplakanie. Zrejme si naozaj myslia, že sme stádo tupých oviec.
Otec arcibiskup Bezáka, by podľa mňa nemal prijať žobračenku“, ktorú mu ponúkajú, ak sa chceli o neho „postarať“ mali čas 1 celý – dlhý rok.
Iste by bol privítal bratskú kolegialitu, rozhovor, súcitenie.
Ale tam nič také nebolo.
Veriaci boli zo správy o odvolaní zdrvení, zdesení... ale oni to prijali s veľkým pokojom. Keď sa teda zachovali takto k spolubratovi, ktorého veľmi dobre poznali, ako im potom veriť, že by im záležalo na niekom neznámom.
Mňa to veľmi sklamalo, už tie sladké reči na Lumen-e beriem len ako niečo dobre nacvičené.
Veľmi nám chýba otec biskup Baláž, vedel aj pokárať ale všetko s láskou a v pravde, tú si cenil nadovšetko a učil to aj nás veriacich.

Vďaka mons. Marianovi Bublincovi za poslednú homíliu, ktorú mal na rádiu Lumun, prajem mu veľa Božieho požehnania na novom mieste.
reakce: [696]
[696]TimeaVloženo 09.07.2013 08:50
[694] Veru,Alenka, núkajú mu "žobračenku" a bez pastoračného riadenia. Veď keby každý z nás, kto podpísal za neho petíciu prispel na jeho ďalšiu existenciu len jediným eurom (čo verím, by nikomu nechýbalo), tak jeho príjem by bol najmenej 15.000,- EUR. Z takého príjmu by mohol začať stavať pomalým tempom aj vlastný kostol. Toto by si mali uvedomiť páni biskupi z KBS.
[697]PhysisVloženo 09.07.2013 09:43
a napriek tomu je jasné, že nejaké "materiálne zabezpečenie" je to posledné, čo ho trápi... v kontexte toho rozhovoru, čo som sem dala, mám pocit, že ešte môže byť veselo - ak mu navrhnú nejakú hlúposť, tak ich ľahko môže poslať všetkých kade ľahšie...
reakce: [698]
[698]TimeaVloženo 09.07.2013 11:31
[697] Physis, ale z ich ponuky je jasné, že ho chcú vyštvať zo Slovenska. To by sme nemali za žiadnu cenu dovoliť. Z toho mám najväčšiu obavu, lebo som presvedčená, že o. Bezák patrí sem.
[699]PhysisVloženo 09.07.2013 11:56
ja viem, Timea, lenže ako? kým sa tie veci neprešetria a nedokáže sa jeho nevina, ale aj to, kto to má celé na svedomí, jeho pozícia na Slovensku bude stále taká, ako teraz - pozícia štvanca... ten podnet musí prísť zhora, od Sv. Otca. neviem, čo s tým ešte môžeme spraviť my - okrem modlitby...

mne by nevadilo, ak by na nejaký čas odišiel do zahraničia, ak by tam našiel pokoj, to si želám zo všetkého najviac. ale myslím, že teraz by z toho bola len ďalšia neistota, hmla a otázniky
reakce: [701]
[701]TimeaVloženo 09.07.2013 12:36
[699] Physis, pokoj mu želám z celého srdca aj ja, ale taký pokoj, ktorý nájde v sebe, vo svojom vnútri, napriek nepohode, ktorú mu vytvára všetko, čo sa okolo neho deje. Ja si myslím, že on tú vnútornú silu má, a želám mu, aby mu ešte viac zosilnela. Problémy by sa vždy mali vyriešiť tam, kde vznikli. Verím, že sv.Otec František ho do zahraničia už aj pre toto nepošle. Modlím sa za to.23
reakce: [702]
[702]PhysisVloženo 09.07.2013 18:20
[701] no, veď povedal, že nikam nejde, kým neočistí svoje meno... a dúfam, že keď ho očistí, nebude už dôvod, aby odchádzal :(
[703]PhysisVloženo 09.07.2013 22:15
„Nikdy som nebol taký hlupák, aby som si predstavoval, že som oprávnený vyučovať o mravnej sile a trpezlivosti. Môžem čitateľom ponúknuť len svoje presvedčenie o tom, že ak majú znášať bolesť, trochu odvahy pomáha viac ako mnoho vedomostí, trochu ľudského súcitu viac ako mnoho odvahy a najnepatrnejší dotyk Božej lásky viac, ako všetko toto dohromady.“ C. S. Lewis
[705]PhysisVloženo 10.07.2013 21:19
ehm, brat šavol má na fb status: "Vo štvrtok na pravé poludnie vyhlásia v trnavskej katedrále sv. Jána Krstiteľa meno trnavského arcibiskupa. Sede vacante sa končí."

neviem, či to je pravda a odkiaľ to vie, ale úprimne sa toho desím
[706]PhysisVloženo 10.07.2013 22:37
mala som ja ísť radšej spať... teraz asi ani nezaspím.
píšu o tom už aj na pluske, že to má byť Haľko
 
© robertbezak.netstranky.sk - vytvořte si také své webové stránky zdarma